Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 1282009



*

nr 128 2009


Pigtittare

1800-tal, björk


Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 mars 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/3 17:51:28 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar trä
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:23
  • 6480 Spegel
    Förgylld, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:57
  • 6674 Spegel
    förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:16




Ladda ner broschyr